TETRA Teknolojik Sistemler A.Ş.

FTIR Spektrometreler

JASCO FT/IR 4000 ve FT/IR 6000 Serisi

Geniş aralıkta FTIR/Spektrometreleri

Eğitim amaçlı ve rutin analizlerden yüksek seviye araştırmaya kadar birçok  uygulama için tasarlanmıştır. Karakterizasyon, tanımlama, film kalınlığı, gaz analizleri, mikroskop görüntüleme, step-scan ve dedike yarı-iletken araştırmaları gibi materyal analizleri için idealdir.

JASCO FT/IR-4000 ve FT/IR-6000 Serisi güçlü ve kullanıcı dostu  FTIR cihazları kullanıcılarına, güvenilir sonuçlar ve yüksek performans vaat etmektedir. Yalıtımlı interferometre,  Corner-cube aynalar, AccuTrac™ DSP teknolojisi ile hızlı ve kesin izlemeli ayna pozisyonu , optimum dalgasayısı duyarlılığı ve sinyal/gürültü oranı performansı için  hız seçeneğini sunmaktadır.

FTIR Serileri , Spectra Manager™ Suite ve arama(search)  yazılımı ile birlikte teslim edilir. Opsiyonel olarak KnowitAll kütüphane ile bilinmeyen örnek analizlerinde işlevsellik sağlar.

 

JASCO FTIR Spektrometreler Özellikleri:

Interferometre:

Interferometre katı döküm aluminyum bloktan ve tamamen yalıtılmış olarak üretilmiştir.FT/IR-4000 serisinde 45 derecelik Michelson interferometre , FT/IR-6000 serisi cihazlarda 28 derecelik Michelson interferometre kullanılmaktadır. Hareketli aynanın lazer takibi en gelişmiş dijital sinyal proses teknolojisi AccuTrac™ ile yapılmaktadır.Cihazda  higroskopik etkileri önlemek için , KBr  yerine, KRS-5 pencereler standart olarak bulunmaktadır.

Purge Edilebilir Optik:

Tüm modeller tamamen yalıtılmış ve  interferometre odası kurutulmuştur. İlave olarak her cihazda, optik sistem için entegre purge sistemi standarttır.

Corner-Cube Aynalar:

Her zaman en mükemmel optik kararlılık sağlayan , herhangibir ışık yolu kaymasını otomatik olarak düzelten Corner Cube aynalar sistemde yer almaktadır. Bu sayede dinamik ayar gereksinimini elimine eder.

Mükemmel S/N Oranı:

JASCO FT/IR cihazları, yüksek intensitede 2-basamaklı ışık kaynağı ve oldukça yüksek kararlılıkta interferometre sayesinde , 28,000:1 den başlayıp 55,000:1 e kadar çıkan optimum sinyal/ gürültü performansı önermektedir.

Yüksek Duyarlılıkta Elektriksel Soğutmalı DLaTGS Dedektör

Oldukça hassas ve kararlı DLATGS detedektör tüm Jasco cihazlarında standart olarak sunulmaktadır. DLATGS dedektör elementi Peltier etkili sıcaklık kontrollüdür.

İlave Dedektörler:

25,000 den 5 cm-1 aralıkta,  geniş, dar ve orta bölgede çalışan sıvı azot soğutmalı(LN2) MCT dedektörler dahil birçok opsiyonel dedektör sisteme takılabilmektedir.(SiPD, InGaAs, bolometre vs)

Dalgasayısı Genişletme:

Çalışma aralığı , kaynak, pencere, ışın yarıcı(beam splitter) ve dedektör gibi çeşitli optik komponentlerin değişimi yapılarak görünür bölgeden uzak-IR ye kadar genişletilebilmektedir.

Titreşimsiz Optik Benç:

Özel olarak tasarlanmış titreşime dirençli yapılandırılmış optik benç; dış titreşimlerden gelebilecek  girişimleri  tamamen elimine etmektedir.

GxP Desteği:

Cihaz performansının ASTM, EP ve JP prosedürlerine uygunluğunu doğrulamak, GxP regülasyonlarına uyum sağlamak  için, rutin cihaz validasyonu standart olarak sağlanmaktadır. 

Mikroskop/ IR görüntüleme :

IRT-1000, 5000 veya 7000 serisi Infrared Mikroskop Modelleri  , Jasco FT/IR-4000 veya FT/IR-6000 serisi cihazlarla kolayca bağlantı kurulabilmektedir.

Hızlı Başlatma Butonu(Quick Start):

Tek bir tuşa basarak örnek ölçümüne hızlıca başlama imkanı yaratır.

IQ Start:

İşlem  dizini; Spectra Manager ölçüm uygulaması içinde bir dizin olarak tanımlanabilir; kolay ve kapsamlı  ölçüm için Hızlı Başlatma Butonu ile dizin başlatılabilir.

IQ Aksesuar Tanımlama:

Örnekleme aksesuarları örnek kompartmanına takıldığında otomatik olarak tanınmaktadır.

Hızlı Tarama(Rapid Scan):

FT/IR-4600 , FT/IR-4700, FT/IR-6600 ve FT/IR-6700  için opsiyonel olan Hızlı tarama özelliği, FT/IR-6800 model için standart olarak sunulur. Hızlı tarama , sıralı analizler kullanılırken, yüksek hızda spektral kazanım elde edilmesinde kullanılır.

Adımlı Tarama(Step Scan):

FT/IR-6000 serisi için birkaç farklı Adımlı Tarama(Step Scan) opsiyonu mevcuttur. Bunlar mikrosaniye ve nanosaniye TRS, faz modülasyon ve amplitud modülasyonları da içerir.

Spektral Arama Programı(Search):

Sadtler arama yazılım paketi , “KnowItAll® Informatics System, JASCO Edition”, 10.000 kimyasal ve polimer spektrumları barındıran 10,000 den fazla kütüphaneli,  JASCO FT/IR cihazlarla birlikte verilmektedir.

Tamamen Vakum :

Tüm JASCO FTIR optik sistemleri, çoklu noktalı azot purge ile donanımı ile konumlandırılmıştır. FT/IR-6000 serisi cihazlar çeşitli vakum opsiyonları ile birlikte donatılmıştır. Tamamen vakum veya  interferometre vakum gibi opsiyonlarla konfigüre edilebilir.

FT-IR ( Fourier Transform Infrared Spektroskopisi)

FT-IR  Malzeme Karakterizasyonu için en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Analiz süresinin kısa olması, elde edilen detaylı bilgiler, analizleri gerçekleştirmek için herhangi bir sarf malzeme maliyetinin olmaması bu yöntemi oldukça avantajlı kılar.

IR radyasyonu bir numuneden geçtiğinde, Bir kısmı örnek tarafından emilir ve bir kısmı detektöre iletilir. Detektöre iletilen sinyal, numunenin moleküler parmak izini temsil eden spektrumdur. Kızıl ötesi spektroskopi farklı kimyasal yapıların (moleküllerin) malzeme içindeki organik bağlara özgü karakteristik pikler üretmesi nedeniyle yapı hakkında detaylı bilgi verir.

FT-IR boya, polimer, tekstil, kimyasal analizlerinde nitel ve nicel amaçla kullanılabilir.

FT-IR yaygın olarak aşağıdaki analizler için kullanılır:

  • İki farklı ürün karşılaştırarak benzerlik oranlarının hesaplanması
  • Ürün bulaşkanlarının tanımlanması
  • Kütüphaneden tarama yapılarak bilinmeyen yapıların tespiti
  • Yapı içindeki fonksiyonel grupların incelenmesi
  • Bileşenler içindeki maddelerin miktar tayini
  • Tersine mühendislik uygulamaları
  • Hammadde kalite kontrolü

TEMSİLCİLİKLER

BİZE ULAŞIN

İletişim Formu ve harita için tıklayınız.
ANKARA0312 472 63 63

6. Cadde (1322 Cadde) No:40 06450 Öveçler ANKARA

ankara@tetratek.com.tr
İSTANBUL0212 212 55 66

Mecidiye Mah. Bestekar Şevki Bey Sokak No:32 34335 Balmumcu - Beşiktaş / İSTANBUL

istanbul@tetratek.com.tr
İZMİR0232 239 79 49

Mansuroğlu Mah. 288/3 Sok. No:1 Selvili 2 Apt. A Blok K:1 D:2 BAYRAKLI -İZMİR

izmir@tetratek.com.tr
ADANA0322 459 97 82

Reşatbey Mah. Adalet Cad. 54/6 01200 ADANA

adana@tetratek.com.tr
GRUP FİRMALARIMIZ
 
#
Tamam